Her står du: Virksomhed > Information > Nyhedsbreve > 2008
|
Dato for offentliggørelse | 23 sep 2008 16:51 |
|
Til | Lufthavne og virksomheder registreret som oplagshaver efter mineralolieafgiftsloven |
|
Ansvarlig fagkontor | Juridisk Service; Moms- og Afgiftskontor |
|
Resumé | Ophævelse pr. 1. oktober 2008 af afgiftsfritagelsen for flybrændstof, der ikke anvendes erhvervsmæssigt. |
| | | Dokumenttype | NyhedsbrevVirksomheder | | Overemner-emner | Energi og kuldioxid |
|
Med vedtagelsen af lovforslag nr. L 32 (lov nr. 524 af 17. juni 2008), der bl.a. vedrører undtagelser til energibeskatningsdirektivet, er der sket ændringer i bl.a. mineralolieafgiftsloven, CO2-afgiftsloven og svovlafgiftsloven.
Dette nyhedsbrev omhandler de ændringer i loven, der vedrører ophævelse af afgiftsfritagelsen for flybrændstof, der ikke anvendes erhvervsmæssigt.
Disse ændringer træder i kraft den 1. oktober 2008, jf. bekendtgørelse nr. 836 af 18. august 2008.
Ophævelse af afgiftsfritagelsen for flybrændstof, der ikke anvendes erhvervsmæssigt.
Ifølge de hidtil gældende regler har der været afgiftsfrihed efter mineralolieafgiftsloven, CO2-afgiftsloven og svovlafgiftsloven ved levering af afgiftspligtige mineralolieprodukter m.v. til brug i fly m.v. Der er således ikke blevet skelnet mellem erhvervsmæssig og ikke-erhvervsmæssig flyvning.
Som følge af, at Danmarks og andre EU-landes undtagelser til energibeskatningsdirektivet (Rådets direktiv 2003/96/EF) ikke er blevet opretholdt, bringes mineralolieafgiftsloven m.v. nu i overensstemmelse med energibeskatningsdirektivets regler. Ifølge disse er der ikke afgiftsfritagelse for afgiftspligtige varer, der leveres til brug i luftfartøjer, der anvendes til ikke-erhvervsmæssig privatflyvning.
Ved ikke-erhvervsmæssig privatflyvning forstås ifølge direktivets artikel 14, nr. 1, litra b, ejerens eller en fysisk eller juridisk persons anvendelse af et luftfartøj, som den pågældende har rådighed over enten ved leje eller på anden måde, til ikke-erhvervsmæssige formål, navnlig andre formål end personbefordring og godstransport eller levering af tjenesteydelser mod vederlag eller til offentlige formål.
Ikke-erhvervsmæssig flyvning har som sit primære sigte flyvning af rekreativ art.
Som erhvervsmæssig flyvning anses bl.a.:
- Firma- og forretningsmæssig flyvning.
- Skole- og træningsflyvning i skolens fly.
- Flyvning med henblik på transport af personer eller gods mod vederlag.
- Flyvning, der har til formål at sprøjte afgrøder, trafikovervågning, fotoflyvning etc.
Jetfuel (JET A1)
Lovændringen indebærer, at der er afgiftsfrihed efter mineralolieafgiftsloven m.v. for jetfuel, der leveres til brug i fly m.v., der anvendes erhvervsmæssigt.
Jetfuel er det flybrændstof, der i altovervejende omfang anvendes i den erhvervsmæssige flyvning. Jetfuel, der leveres om bord i fly, dvs. direkte til flyets tanke, vil derfor som udgangspunkt indtil videre blive betragtet som leveret til et fly, der anvendes erhvervsmæssigt.
Virksomheder, der er registreret som oplagshavere efter mineralolieafgiftsloven, vil som hidtil kunne levere brændstoffet afgiftsfrit om bord i fly.
Andre virksomheder kan få bevilling fra SKAT til at modtage Jetfuel afgiftsfrit fra en oplagshaver med henblik på levering om bord i fly. Af bevillingen skal det fremgå, at tanken er godkendt til formålet, og bevillingsperiodens gyldighedsperiode skal være angivet.
I tilfælde af, at der sker leverancer af jetfuel uden afgift om bord på fly m.v., der anvendes til ikke-erhvervsmæssigt formål, hæfter erhververen af brændstoffet og den, der er i besiddelse af dette, for afgiften. Jetfuel beskattes med samme satser som petroleum anvendt til motorbrændstof (i 2008 283,7 øre/l i energiafgift og 24,7 øre/l i CO2-afgift, hvortil kan komme svovlafgift).
Oplagshavere og bevillingshavere skal på fakturaen over leverancer af jetfuel leveret om bord i et fly angive, at varen er leveret uden afgift samt flyets kendingsnummer.
Ved leverancer til virksomheder med bevilling til afgiftsfritagelse skal fakturaen indeholde oplysning om den pågældendes bevillings journalnummer og dato, og at varen er leveret uden afgift.
Andet flybrændstof end Jetfuel
Andet flybrændstof end Jetfuel, f.eks. flybrændstoffet AVGAS, vil blive leveret med afgift, da det som udgangspunkt vil blive betragtet som anvendt til ikke-erhvervsmæssig flyvning. AVGAS er et blyholdigt benzinprodukt, som beskattes med afgiftssatsen for blyholdig benzin og CO2-afgift af benzin.
Virksomheder, der anvender flyet til erhvervsmæssig flyvning, kan ansøge om bevilling hos SKAT til at få godtgjort den opkrævede afgift af brændstoffet efterfølgende. Virksomheden skal i ansøgningen oplyse, hvilke fly (kendingsnummer) der skal være omfattet af godtgørelsesordningen og beskrive det erhvervsmæssige formål.
Godtgørelsen kan tilbagesøges månedligt. Til brug ved tilbagesøgningen kan anvendes blanket 23.004, der kan hentes på SKATs hjemmeside www.skat.dk, virksomheder, blanketter.
Ved anmodningen om godtgørelse skal virksomheden opgøre forbruget af brændstof, der er anvendt til hvert enkelt fly. Regnskabet skal indeholde oplysninger om start- og sluttidspunkt for flyvningen og registrering af antal flyvetimer pr. dag, hvor flyet har været anvendt. Dato og tidspunkt for påfyldning af brændstof og mængde skal fremgå af regnskabet.
Hvis flyet har været anvendt til såvel erhvervsmæssigt formål som ikke-erhvervsmæssigt formål i perioden, foretages der en fordeling af flyvetimerne på erhvervsmæssig og ikke-erhvervsmæssig flyvning. Det godtgørelsesberettigede forbrug opgøres herefter på grundlag af den andel af det samlede antal flyvetimer, der er anvendt på erhvervsmæssig flyvning, og ud fra et gennemsnitligt brændstofforbrug pr. time.
Ved udlejning af fly skal det af lejeaftalen fremgå, om flyet vil blive anvendt til erhvervsmæssig eller ikke-erhvervsmæssig flyvning.
Brændstof til ultralette fly m.v.
Ejere af ultralette fly og indehavere af bevilling til afgiftsgodtgørelse for benzin til privatfly m.v. kan fra 1. oktober 2008 ikke længere opnå afgiftsgodtgørelse, da anvendelsen af sådanne fly primært har sigte af flyvning af rekreativ art og dermed anses som anvendt til ikke-erhvervsmæssigt formål.
Brændstof til luftballoner kan efter bevilling stadig godtgøres, i det omfang ballonen anvendes erhvervsmæssigt.
Udenlandske fly m.v., der tanker her i landet
Udenlandske luftfartøjer, der får leveret afgiftsberigtiget flybrændstof til brug ved erhvervsmæssig flyvning, kan ansøge om afgiftsgodtgørelse hos Skattecenter Tønder, Pionér Allé 1, 6270 Tønder, tlf. 72 22 18 18 (SKATs hovednr.).
Ansøgningen kan foretages på en særlig blanket nr. 23.034, der findes på SKATs hjemmeside her.
Ansøgeren skal i forbindelse med ansøgningen afgive erklæring om, at brændstoffet er anvendt til erhvervsmæssig flyvning, og at brændstoffet er leveret direkte til flyets tanke.
|
Henvendelse rettes til | 72 22 18 18 |
|